Živé ploty jsou oblíbeným prvkem zahradní architektury přinášející nejen estetickou hodnotu, ale také mnoho praktických výhod. Ať už se jedná o soukromé zahrady nebo veřejné prostory, živé ploty se stávají stále populárnější volbou pro svou multifunkčnost a přirozenou krásu. Sníte o perfektním živém plotu, který bude ozdobou vaší zahrady a hledáte spolehlivé specialisty? Jste na správném místě!

Výhody živých plotů

Jednou z hlavních výhod je soukromí. Hustě rostlé keře a stromy tvoří efektivní bariéru, která chrání váš prostor před nechtěnými pohledy či ruchem. Živé ploty také přispívají ke zlepšení kvality vzduchu a přírodní estetika i podpora biodiverzity je dalším plusem.

Plánování a realizace živého plotu

Plánování je základem úspěchu. Nejprve určíme umístění a design plotu tak, aby byl plně funkční a esteticky přitažlivý. Pak připravíme půdu, správně ji prokypříme a pohnojíme. S rozvahou zvolíme umístění rostlin tak, abychom zajistitli jejich rovnoměrný růst.

Rozmanitý živý plot

Trojpuk a zlatice

Volba správných rostlin

Výběr vhodných rostlin pro živý plot je klíčový k dosažení jeho správného růstu i funkčnosti. Je třeba zvážit klimatické podmínky, typ půdy a požadovanou údržbu. Mezi oblíbené druhy rostlin patří thuje, buxusy a ligustrum, které jsou známé svou odolností a hustým růstem.

Živé ploty mohou být tvořeny i z volně rostoucích keřů kompaktních kultivarů, které obohatí zahradu svým kvetením, jsou významným biotopem hmyzu a zpravidla se nemusí řezat (pouze příležitostně). Příkladem je zlatice-Forsythia 'Minigold' nebo trojpuk-Philadelphus 'Snowbelle', který má plný květ a omámí vás svou vůní.

Zahradní architekt volí typ výsadby především dle požadované výšky. Volně rostoucí živé ploty jsou navrhovány zejména do větších zahrad přecházejících do krajiny a do rozsáhlejších krajinářských úprav.

Údržba živých plotů

Pravidelná údržba je klíčová pro zdravý vzhled živého plotu. Vhodná je dostatečná zálivka i hnojení zejména v suchých obdobích a také stříhání pro udržení požadovaného tvaru i hustoty. Pozornost je vždy nutné věnovat možným problémům, jako jsou škůdci a choroby. Včasné odhalení a řešení těchto problémů může zabránit jejich šíření a zajistit dlouhodobou vitalitu plotu.

Živý plot - buk

Mám zájem o realizaci živého plotu

Kvalitní plánování, realizace a údržba živých plotů výrazně přispívá k estetice a funkčnosti vašeho prostoru. Nabízíme profesionální služby v oblasti navrhování a realizace živých plotů v Praze a okolí, které vám pomohou dosáhnout těch nejlepších výsledků. Kontaktujte nás prostřednictvím našeho kontaktního formuláře ještě dnes nebo využijte profesionálních konzultačních služeb a zlepšete své zahradní prostředí.