Vyvýšený záhon je vlastně pěstování v nádobách, jejichž rozměr převyšuje velikost klasického truhlíku, což je tím hlavním parametrem. Nedochází k tak velký teplotním a vlhkostním výkyvům jako u malých truhlíků. Na vyvýšeném záhonu se bude dařit zelenině, bylinkám, rostlinám a květinám nebo také drobnému ovoci. Vyvýšené záhony se zvedají nad úroveň okolní půdy a to zamezuje zaplevelení, umožňuje lepší kontrolu nad výsledkem vašeho zahradničení.

7 hlavních výhod vyvýšeného záhonu

  1. Pěstujete v něm to, co si přejete, protože tam kde není úrodná půda, použijete kvalitní substrát.
  2. Pěstování je mnohem pohodlnější, nemusíte se k záhonu ohýbat a nebolí vás záda.
  3. Půda se na vyvýšeném záhonu rychleji prohřívá a rostliny vám začnou růst dříve než na klasickém záhonu.
  4. Vyvýšený záhon může být také odolnější proti přízemním jarním mrazíkům – víme jak na to!
  5. Rostliny máte pod kontrolou, protože se vám nerozrůstají mimo záhon.
  6. Díky své konstrukci a povaze materiálu významně eliminuje slimáky a hraboše.
  7. Můžete ho umístit prakticky kdekoliv.

Vyvýšené záhony

Vyvýšené zahrady

Co pěstovat ve vyvýšených záhonech?

Rostliny pěstované ve vyvýšených záhonech těží z lepšího provzdušnění a optimálního zavlažování. Co si ve vyvýšeném záhonu zasadit listovou nebo kořenovou zeleninu, rajčata, papriky, okurky nebo voňavé bylinky? Jahodám se zde také daří.

Umíme navrhnout funkční zahradu včetně vyvýšených záhonů. Nechte si vyvýšený záhon navrhnout a realizovat. Rádi přijedeme kamkoliv v rámci Prahy i středočeského kraje.

Chci vyvýšený záhon

Realizace zahrady včetně vyvýšených záhonů se zahradním architektem

Chcete nás oslovit s realizací zahrady a vyvýšeného záhonu? Skvělé. Vybereme společně místo s dostatkem slunečního světla a zvolíme vhodnou velikost a tvar záhonu (doporučujeme šířku okolo 1 - 1,2 metru).

Dalším krokem je výběr materiálu, mnoho zákazníků volí dřevo, doporučujeme vybrat odolné dřeviny jako cedr, dub nebo ošetřené dřevo. Stylovým řešením je cortenová nebo pozinkovaná ocel, která vykouzlí moderní vzhled a odvděčí se vám dlouhou životností. Má ovšem také své limity a nevýhody, vybereme tedy pro vás ten správný materiál.

Než společně začneme s realizaci zahrady a vyvýšených záhonů, vyrovnáme terén, vyčistíme oblast od plevele a zamezíme jeho prorůstání. Poté se pouštíme do samotné konstrukce záhonu.

Aby vaše rostliny prospívaly, pečlivě volíme skladbu, právě to je stěžejní know-how. Na základě zkušeností přesně víme, kdy nejlépe použít kompost, koňský hnůj, půdní kondicionéry, či inteligentní hnojiva.

Po realizaci vám rádi poradíme, jak se o zahradu a zvýšené záhony starat, aby výsledky vašeho zahradničení byly ty nejlepší.

Vyzkoušejte výhody vyvýšených záhonů. Obraťte se na nás, naše mnohaleté zkušenosti s pěstováním i biologickou ochranou přeneseme do vaší zahrady.