Japonské zahrady byly původně navrženy tak, aby poskytovaly místo pro meditaci a klid, a tuto filozofii si japonské zahrady drží dodnes. I proto je o realizace japonských zahrad obrovský zájem. Nahlédněte s námi pod pokličku japonských zahrad, setkáte se s odkazem na buddhismus, šintoismus nebo feng-šuej.
Japonské zahrady mají mnoho krásných podob
Říkají vám něco pojmy Karesansui nebo Ča Niwa? Japonské zahrady nejsou nositeli pouze jednoho konceptu, ale mají mnoho rozmanitých podob.
Karesansui
Kamenná zenová zahrada, japonsky Karesansui, je nejpopulárnějším typem japonských zahrad. Tyto minimalistické zahrady tvoří pouze písek, štěrk a několik pečlivě umístěných kamenů. Principem krásy této zahrady je asymetrie a jemné osvětlení.
Cukijama
Cukijama zahrady se snaží napodobit přírodní krajinu pomocí pečlivě upravených stromů, keřů a kopců. Důležitou součástí jsou zde vodní prvky, malá jezírka nebo potoky, které symbolizují čistotu a plynulost.
Ča Niwa
Charakteristickým znakem čajových zahrad jsou kamenné stezky, lucerny nebo vodní mísy. V této zahradě najdete klid pro ničím nerušený čajový obřad.
Mechová zahrada
Jak už název napovídá, mech pokrývá většinu povrchu zahrady, a vytváří tak zelený měkký koberec. Mechové zahrady vyžadují specifickou údržbu a aby vše dokonale ladilo, klade se u nich důraz na jemné osvětlení.
Typické prvky japonské zahrady
Asymetrii vnímají Japonci jako symbol přirozeného řádu přírody a najdete ji ve všech koutech japonských zahrad. Dalším neodmyslitelným prvkem je jemné osvětlení. Zajišťuje, aby zahrada vypadala krásně v jakékoli denní době.
Při plánování japonské zahrady narazíte i na význam čísel. Věděli jste, že číslo 3 a 5 je důležité, protože odráží harmonii a rovnováhu? Obecně vybírejte spíše liché počty stromů, rostlin či jiných zahradních prvků.
Důležité jsou vodní a kamenné prvky. Proč? Jezírka a potůčky přinášejí do zahrady pohyb a život, zatímco kameny a štěrk představují stabilitu a klid.
Vliv feng-šuej na koncept zahrady
Jak zjistíte, jestli je vaše zahrada v souladu s feng-šuej? Nejprve se zeptejte sami sebe. Cítím se ve své zahradě dobře? Je pro mě útočištěm, místem, kde na mě nepadá hluk a tíha okolního světa? Pak je pravděpodobné, že vaše zahrada ctí pravidla feng-šuej.
Nicméně principy feng-šuej jsou daleko komplexnější a abychom je do detailu dodrželi, museli bychom na ně myslet již při umisťování domu na pozemek. Princip feng-šuej se zabývá hlavně prouděním energií, na něž má vliv voda, kamenné prvky, světové strany, druhy vysázených rostlin, jejich umístění a v neposlední řadě i osvětlení zahrady.
Výběr rostlin v japonské zahradě
Japonské javory a borovice jsou při realizaci zahrady první volbou, protože jejich tvar a barva dokonale zapadají do estetiky zahrady. Menší rostliny, jako jsou kapradiny a bambusy, doplňují celkový vzhled a přidávají další texturu.
Navrhování a údržba japonských zahrad vyžaduje pečlivé plánování a péči. Nezapomínejte ani na pravidelné prořezávání rostlin.
Využijte zkušeností našich zahradních architektů, pomohou vám splnit váš sen o japonské oáze klidu na vlastní zahradě.